Tænd ovnen på 100 °C varmluft.
Pisk æggehviderne stive og luftige med en håndmixer, først kort på lav hastighed og herefter på høj hastighed i 3 minutter. Man skal kunne vende bunden i vejret på skålen uden at æggehviderne falder ud. Drys sukker og Vaniljesukker i lidt ad gangen, mens der piskes, og pisk til marengsen er sej og der ikke længere er krystaller i massen.
Tag et par skefulde af marengsen og kom den i en lille skål, farv den med Concentrated Yellow Color indtil den ønskede gule farve opnås. Kom marengsen i en sprøjtepose uden tyl eller med en lille rund tyl.
Farv den resterende marengs lyserød med Concentrated Pink Color og kom den i en sprøjtepose med en russisk kugle tyl.
Sprøjt den lyserøde marengs ud som blomster på bageplader beklædt med bagepapir. Twist tyllen lidt imens der sprøjtes. Husk at der skal være plads på bagepladen til at pindene kan sættes i blomsterne. Tør tyllen af med en ren, våd klud imellem hver blomst.
Tag den gule marengs og sprøjt en gul midte i hver blomst. Stik forsigtigt et træspyd i hver blomst. Drys evt. blomsterne med små perler fra Summer mix krymmel.
Bag marengsblomsterne i ovnen i 60 - 80 minutter, indtil de er helt tørre. Lad dem køle helt af.
Pak evt. hver blomst ind i en cellofanpose og brug dem som "party favors" som gæsterne kan få med hjem, eller arranger dem i en vase som en fin buket. Det kan være en hjælp at komme sukker i vasen, det sørger for at blomsterne nemmere bliver stående.
Bagetid: 60 - 80 Minutes
Hvis du ikke kan få fat i den særlige russiske kugletyl, så kan du også bruge en anden form for tyl. Til disse roser på pind har vi fx brugt en lukket stjernetyl.
Relaterede opskrifter
Småkager og petit fours
Småkager og petit fours
Småkager og petit fours