
Tænd ovnen på 180 °C varmluft eller 200 °C traditionel varme.
Pisk æg, muscovadosukker og rørsukker til det er lyst, tykt og luftigt, det tager ca. 4-5 minutter.
Sigt hvedemel, krydderier, natron, bagepulver og salt sammen i en skål. Rør melblandingen sammen med æggemassen. Vend revne gulerødder, kokos, appelsinsaft, olie og evt. valnødder i dejen. Rør til dejen er ensartet og kom den i en smurt sandkageform.
Bag kagen midt i ovnen i 40-45 minutter. Mærk efter med et træspyd om kagen er færdigbagt. Der må ikke sidde dej på spyddet. Lad kagen køle lidt af i formen, hvorefter den vendes ud og køles helt af på en bagerist.
Bagetid: 25 - 30 Minutes
Kom indholdet af en pose Base for Buttercream i en skål og tilsæt stuetempereret smør, kold flødeost, samt limesaft og revet limeskal. Pisk først kort ved lav hastighed og derefter ved høj hastighed i 4 minutter, til cremen er lyst og luftigt.
Kom flødeostecremen i en sprøjtepose med en rosenbladstyl. Sprøjt små blade på den afkølede kage. Start i kanten og arbejd ind mod midten.
Sæt kagen på køl inden servering.
Muscovadosukker kan erstattes med brun farin og lyst rørsukker kan erstattes med almindeligt sukker, det vil dog ændre smagen en lille smule.
Hvis du vil vide mere om frosting og smørcreme, så har vi samlet vores bedste tips og opskrifter på frosting.
Relaterede opskrifter

Skærekager

Skærekager

Skærekager