til opskriften Blå talkage med blåt slik og bær | Kreahjørnet
håndmixer | |
springform; ø 20 cm | |
sprøjtepose | |
rund tyl |
125 g | smør |
25 g | Dr. Oetker Baking Cocoa |
200 g | sukker |
2 | æg str. M/L |
2 tsk. | Dr. Oetker Vanilla Paste |
150 g | hvedemel |
2 tsk. | Dr. Oetker Bagepulver |
0,5 dl | letmælk |
1 pose | Dr. Oetker Cake Mousse Vanilla Taste |
2,5 dl | letmælk |
Dr. Oetker Concentrated Blue Colour |
Blandet slik , blåt | |
friske bær , f.eks. brombær og blåbær | |
Dr. Oetker Ocean Mix | |
Dr. Oetker Super Hero | |
marengskys , blå |
Du kan købe alle de benyttede Dr. Oetker produkter fra opskriften, som et samlet bagekit på Bagetid.dk ved at klikke her. Derudover er det også muligt at tilkøbe springform, stjernetyl og andet udstyr, hvis du mangler derhjemme.
Denne talkage er lavet på chokoladekagebunde. Du kan forme kagerne som præcist de tal du skal bruge, følg blot talskabelonen som vejledning. Der skal bruges 1-2 forme pr. tal. Det er vigtigt, at kagedejen fordeles ligeligt, hvis der laves en talkage, der kræver mere end én form.
Denne opskrift har taget udgangspunkt i et 8-tal og der skal dermed laves to runde kagebunde.
Tænd ovnen på 180 °C varmluft.
Smelt smørret i en gryde. Tilsæt kakao i gryden og varm det op i blandingen, tag gryden af varmen og lad blandingen køle af.
Bland sukker, æg og Vanilla Paste i en skål og pisk det lyst og luftigt. Sigt mel og bagepulver i massen og vend det forsigtigt sammen for ikke at slå luften ud af dejen. Vend herefter den afkølede smørblanding og dernæst mælken i dejen.
Beklæd to runde springforme (ø 20 cm), med bagepapir på bunden og smør dem rundt i kanten med smør.
Bag kagerne midt i ovnen i 20-25 min.
Stil kagerne på en bagerist og lad dem afkøle helt, til de er klar til pyntning.
På skabelonen herunder ses de bunde, der skal anvendes for hvert tal. Udskær og udstik bundende efter det valgte tal. Det gråfarvede område på skabelonen er det kage, der skal skæres fra. Det hvideområde er det kage fra hhv. bradepanden og springformen, som skal bruges til at forme tallet med. Saml til slut bundende på et serveringsfad, læg dem så de danner det ønskede tal.
Hæld mælken i en skål og tilsæt indholdet af brevet med kagemousse. Pisk med en elpisker ved lav hastighed i 1 min. og herefter i 4 min. ved høj hastighed. Farv moussen med så meget blå Concentrated Colour som der ønskes, indtil moussen har den ønskede blå farve.
Fyld kagemoussen i en sprøjtepose med en rundtylle og sprøjt den på kagen.
Pynt kagen efter fri fantasti. Denne kage er for eksempel pyntet med blåt slik, friske bær, Ocean Mix og Super Hero krymmel og blå maregnskys.
Kagen kan laves i alle former og farvetemaer - kun fantasien sætter grænser.
De kagerester der skæres fra, kan bruges til at lave små ekstra kager, eller gem dem til at lave romkugler af.
Ønsker du en glutenfri version af talkagen, kan du finde opskriften på vores glutenfri lagkagebunde her, eller hvis du vil lave en vegansk udgave, kan du finde opskriften på vores veganske lagkagebunde her.
Per Portion / Styk | Per 100 g / ml | |
---|---|---|
Energi |
888kJ 212kcal |
1641kJ 392kcal |
Fedt | 9.27g | 17.16g |
Kulhydrat | 28.94g | 53.59g |
Protein | 2.80g | 5.18g |